Konkurs PERUN z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - dotacje na projekty obronne
Konkurs PERUN - kto może otrzymać dotację?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach nowego Programu PERUN na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Nowy konkurs obejmuje piętnaście sprecyzowanych zakresów tematycznych na bazie zapotrzebowania zgłaszanego przez podmioty odpowiedzialne za obszar bezpieczeństwa i obronności.
Otrzymane dofinansowanie można będzie przeznaczyć na badania naukowe lub prace rozwojowe.
Nabór wniosków ruszył 1 grudnia br. i potrwa do 31 stycznia 2024 r. do godz. 16:00.
Katalog obszarów tematycznych, które zostać zaadresowane w ramach propozycji projektowych to:
- Rozwój istniejących demonstratorów technologii obronnych
- Sztuczna Inteligencja
- Autonomia i autonomizacja
- Technologie kwantowe
- Technologie kosmiczne
- Technologie materiałowe i wytwarzania
- Sensory
- Medyczne zabezpieczenie pola walki
Nabór skierowany jest do szerokiego grona wnioskodawców i zależy on od charakteru projektu.
W projektach, które posiadać będą charakter badawczy/naukowy (do VI PGT) wnioskodawcą może być m.in: przedsiębiorca, uczelnia, federacja, instytut naukowy PAN, instytut badawczy, międzynarodowy instytut naukowy, Centrum Łukasiewicz, instytut działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polska Akademia Umiejętności lub inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, konsorcja naukowo-przemysłowe.
Jeśli przygotowywany projekt posiadał będzie charakter rozwojowy/badawczo-rozwojowy (do IX PGT), wówczas wnioskodawcą mogą być przedsiębiorcy i konsorcja naukowo-przemysłowe.
W ramach naboru NCBR nie określił minimalnej wartości kosztów kwalifikowanych. Wśród wydatków kwalifikowanych wymienić możemy koszty: wynagrodzeń, aparatury naukowo-badawczej, wartości niematerialnych i prawnych, podwykonawstwa, surowców i elementów służących do budowy prototypów. Jednostki naukowe mogą liczyć na wsparcie do 100% kosztów kwalifikowanych, zaś przedsiębiorstwa do 90% kosztów kwalifikowanych.
Nabór zakończy się 31 stycznia 2024 r. o godz. 16:00; wnioskodawcy mają zatem prawie 2 miesiące na przygotowanie kompletnego wniosku aplikacyjnego.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Państwu zweryfikować zakres projektu oraz kwalifikowalność zaplanowanych wydatków.