Finansowanie dłużne
Każda firma na pewnym etapie działalności dochodzi do momentu, w którym dalszy rozwój uwarunkowany jest przeprowadzeniem odpowiednich inwestycji. Jest to z reguły kosztowna operacja, którą trzeba odpowiednio sfinansować. Jednym z rozwiązań jest finansowanie dłużne, które polega na pożyczaniu pieniędzy od osób trzecich i instytucji finansowych na potrzeby realizacji projektu biznesowego. Finansowanie dłużne dla firm obejmuje pożyczki, kredyty, leasing oraz obligacje korporacyjne.
Dla kogo optymalnym rozwiązaniem będzie finansowanie dłużne?
Finansowanie dłużne to pozyskanie zewnętrznego kapitału, który należy zwrócić w określonym czasie wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. W jakich sytuacjach warto z niego skorzystać? Przede wszystkim w przypadku, gdy jesteśmy właścicielem przedsiębiorstwa, które potrzebuje pieniędzy na dalszy rozwój lub realizację projektu, który przyniesie zyski przewyższające koszty finansowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że finansowanie dłużne dla przedsiębiorstw pozwala zachować firmie niezależność, ponieważ finansujący nie ingerują w jej działania, oczekując jedynie terminowej spłaty. Finansowanie dłużne posiada również inne zalety, a mianowicie:
- może zostać wykorzystane na dowolny cel;
- przedsiębiorca może uzyskać korzyści podatkowe dzięki wliczaniu odsetek w koszty;
- elastyczne formy zabezpieczenia;
- uproszczone procedury uzyskania finansowania;
- łatwy dostęp do finansowania.
Należy również zaznaczyć, że finansowanie dłużne dla spółek nie ingeruje w udziały firmy, co sprawia że dotychczasowi udziałowcy nie muszą martwić się koniecznością podzielenia swoich udziałów.
Finansowanie dłużne, a potrzeby przedsiębiorstwa
Skorzystanie z finansowania dłużnego powinno wynikać przede wszystkim z aktualnych potrzeb firmy oraz jej możliwości. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw często wystarczy kredyt kupiecki, który pozwala zamawiać towar u dostawcy bez konieczności natychmiastowej zapłaty. Rozwiązanie jest często stosowane w branży handlowej i budowlanej, gdzie firmy rozliczają się z dostawcą dopiero po sprzedaniu towaru lub realizacji zlecenia. Innym typem finansowania dłużnego jest kredyt dla firm lub leasing, czyli formy, z których korzystają zarówno małe, jak i średnie, czy duże przedsiębiorstwa. W przypadku tych ostatnich sposobem na pozyskanie środków może być również emisja obligacji korporacyjnych, które pozwalają sfinansować zdecydowanie większe potrzeby i nie wpływają na zdolność kredytową.
Finansowanie dłużne to rozwiązanie dla firm, które potrzebują środków na pokrycie bieżących potrzeb lub dokonanie inwestycji. Korzystanie z tej formy finansowania nie jest niczym złym, jeżeli przedsiębiorca podejmuje przemyślane decyzje oraz ma świadomość, że pożyczone środki umożliwią osiągnięcie większych zysków i rozwinięcie biznesu.