Finansowanie kapitałowe
Czym jest finansowanie kapitałowe?
Finansowanie kapitałowe dla przedsiębiorstw polega na dokapitalizowaniu firm przy udziale kapitału obcego. Brakujący kapitał może być pozyskany za pomocą różnych sposobów, wśród których najpopularniejsze są m.in.:
- obligacje przedsiębiorstwa,
- bony komercyjne,
- emisja akcji na rynku kapitałowym,
- dotacje,
- crowdfunding,
- wsparcie inwestorów typu Business Angels,
- wsparcie funduszy typu Venture Capital oraz Private Equity.
Dla kogo finansowanie kapitałowe?
Finansowanie kapitałowe to świetna propozycja dla istniejących – mniejszych i większych – firm oraz spółek. Przedsiębiorstwa znajdujące się w zaawansowanych fazach wzrostu są dla inwestorów bardzo atrakcyjne. Pozyskanie obcego kapitału sprawia, że w oczach kolejnych inwestorów, klientów, kontrahentów i innych interesariuszy znacząco rośnie prestiż firmy. Tego typu finansowanie pozwala przedsiębiorstwu się rozwijać i modernizować, co zwiększa jego wartość rynkową. Dokapitalizowanie przy udziale kapitału obcego, to atrakcyjna forma pozyskiwania funduszy również dla młodych, startujących dopiero na rynku firm. Zwykle mają one świetne pomysły, ale nie dysponują zbyt wieloma środkami, które mogłyby pomóc im je wdrożyć.
Finansowanie kapitałowe dla startupów, które decydują się na oddanie części udziałów w ręce doświadczonego i mądrego inwestora, pozwala im najczęściej nabrać wiatru w żagle nie tylko pod kątem finansowym. Wraz z pieniędzmi, może on bowiem zaoferować swoją wiedzę, doświadczenie i niejednokrotnie szeroką bazę kontaktów biznesowych.
Finansowanie kapitałowe – plusy i minusy
Finansowanie kapitałowe dla firm ma wiele zalet, takich, jak chociażby:
- brak obciążenia w postaci długu,
- możliwość zdobycia dużych środków na rozwój i modernizację istniejącego przedsiębiorstwa,
- pozytywny wpływ na wizerunek, wiarygodność i konkurencyjność firmy, wynikający z dostrzeżenia potencjału wzrostowego przez inwestorów,
- szansa na ubieganie się w przyszłości o kapitał (również kredyty i pożyczki bankowe) w uproszczonym trybie,
- często szybkie tempo pozyskania środków finansowych,
- elastyczność,
- możliwość dokapitalizowania pomysłów biznesowych obarczonych nawet sporym ryzykiem,
- możliwość otrzymania kapitału typu smart money (poza pieniędzmi, firma otrzymuje od inwestorów również wsparcie w zakresie działań operacyjnych, strategicznych, bazy kontaktów biznesowych, know-how itp.).
Jak każde rozwiązanie, finansowanie kapitałowe dla spółek, startupów i przedsiębiorstw, może mieć w niektórych przypadkach również swoje wady. Warto wziąć je pod uwagę, rozważając tę formę pozyskania funduszy. Oto najważniejsze z nich:
- czasochłonność ubiegania się o niektóre formy finansowania kapitałowego i skomplikowane procedury (np. dotacji, wsparcia funduszy inwestycyjnych),
- kosztochłonność niektórych form dokapitalizowania (np. emisji akcji),
- ścisły nadzór w przypadku niektórych metod finansowania kapitałowego (np. dotacji),
- konieczność wydania środków tylko na konkretne cele w przypadku niektórych form dokapitalizowania (np. dotacji),
- ryzyko niepowodzenia (np. emisji akcji czy zbiórki crowdfundingowej),
- konieczność przekazania niektórych uprawnień korporacyjnych w ręce osób trzecich (np. w przypadku korzystania ze wsparcia funduszy inwestycyjnych),
- ryzyko wystąpienia konfliktu między właścicielem a inwestorem (np. w przypadku korzystania ze wsparcia funduszy inwestycyjnych),
- niepokrywające się wizje właściciela i inwestora na rozwój firmy (np. w przypadku korzystania ze wsparcia funduszy inwestycyjnych).