Finansowanie mezzanine

Rozwój firm, zarówno małych, średnich jak i tych dużych, wymaga sporego kapitału. Przedsiębiorcy często decydują się na finansowanie zewnętrzne. Formy wsparcia mogą być bardzo różne, począwszy od kredytów firmowych czy gotówkowych czy pożyczek, przez pożyczki pozabankowe dla firm czy inne ryzykowne źródła zyskania dodatkowych potrzebnych środków, aż po finansowanie Mezzanine.

Czym jest finansowanie Mezzanine?

Finansowanie Mezzanine dla firm jest instrumentem pośrednim między finansowaniem dłużnym (np. zaciąganiem kredytu) a finansowaniem kapitałowym (emisja akcji). Mezzanine posiada w swojej konstrukcji zarówno elementy typowe dla długu jak i zastrzyku kapitałowego. W Europie taki sposób finansowania pojawił się ponad 30 lat temu, jednak dopiero teraz w Polsce staje się on niezwykle popularny.

Finansowanie Mezzanine dla przedsiębiorstw umożliwia pozyskanie odpowiedniego kapitału inwestycyjnego, ale także zapewnia udział w zyskach inwestorom, jeśli przedsięwzięcie okaże się trafione, a rozwój dynamiczny. Instrument finansowania zewnętrznego, z którego korzysta przedsiębiorca, posiada solidne zabezpieczenie, dlatego inwestorzy nie ryzykują utratą wszystkich środków finansowych.

Dla kogo jest odpowiednie finansowanie Mezzanine?

Ten nowoczesny sposób pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród firm, które posiadają plany rozwoju inwestycji przekraczające możliwości uzyskania kredytu bankowego. Finansowanie Mezzanine jest rodzajem zaciąganego długu i jak każdy dług, musi zostać spłacone o czasie. Taka forma pozyskania dodatkowych środków jest polecana przede wszystkim przedsiębiorstwom i firmom, które posiadają regularne zyski, a także stabilne przepływy pieniężne. W związku z tym Mezzanine może nie okazać się doskonałym pomysłem dla startupów.

Zalety i wady finansowania Mezzanine

Firmy, które nie posiadają swobodnego dostępu do klasycznych źródeł pozyskiwania środków, mogą skorzystać z finansowania typu mezzanine. Średnie firmy, które nie mają środków na emisję obligacji o wysokiej stopie zwrotu, często sięgają po tego typu finansowanie. Finansowanie mezzanine dla spółek opiera się głównie na spłacie odsetek i kapitału na koniec okresu umowy o finansowanie. W przypadku, gdy firma zaciągająca zobowiązanie ma problem z jego spłatą, zainwestowane środki mogą być odzyskane dopiero po spłacie klasycznego zadłużenia.

Masz pytania dotyczące naszej oferty?

Zostaw adres email lub telefon. Skontaktujemy się.

Wprowadź imię i nazwisko
Wprowadź email